Söndagen den 12 januari är det dags för Barnens Vasalopp på Lida Friluftsgård, arrangerat av Tumba-Mälarhöjden OK! Det här är en rolig och familjevänlig aktivitet för alla barn som vill testa sina krafter på längdskidor.
Start och längd
Loppet har första start kl. 10 och sista start kl. 12. Barnen åker en bana på 700 meter, och de är varmt välkomna att åka så många varv de vill.
Anmälan och utrustning
Anmälan görs på plats och kostar endast 20 kronor. Glöm inte att ta med egna längdskidor och klä barnen i lagom varma kläder för en skön dag i spåret.
Efter loppet
Efter Barnens Vasalopp väntar blåbärssoppa, en fin medalj och ett diplom – en perfekt avslutning på en rolig och aktiv dag
Passa på att ta med familjen till Lida Friluftsgård och heja fram de små skidåkarna. Det är en fantastisk möjlighet för barnen att känna skidglädje och rörelseglädje i en vacker och trygg miljö.
Vi ses i spåret den 12 januari! 🎿